Depresja sezonowa. Jak sobie poradzić z jesiennym nastrojem?

Depresja to pojęcie wykorzystywane w psychiatrii do zdefiniowania zaburzeń psychicznych o charakterystycznych symptomach. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o depresji sezonowej.

Depresja sezonowa – kiedy się spodziewać?

Depresja sezonowa - Mvsystem.plDepresja sezonowa jest zaburzeniem afektywnym, które pojawia się najczęściej w okresie jesiennym. Gdy nadchodzi jesień, zmienia się otoczenie. Bardzo często osoby czują się źle. Są pozbawieni energii i siły. Takie złe samopoczucie wynika ze zmianami w otoczeniu. Dni są coraz krótsze, często ponure, otacza nas coraz mniej światła. Brak Słońca niepomyślnie odbija się na człowieka. Jesienne i zimowe miesiące wywołują zmiany w przyrodzie oraz w przynoszą zmiany w organizmie człowieka. Procesy organizmu bardzo ożywione w okresie letnim i wiosennym spowalniają, przez co organizm człowieka hamuje, żeby zmniejszyć energię konieczną do poprawnego funkcjonowania. Zmiany te wynikają za małą ilością światła słonecznego, które oddziałuje idealnie na nasz mózg. Bardzo negatywne oddziaływanie zauważa się w odniesieniu do samopoczucia.

Symptomy, które towarzyszą depresji sezonowej

Depresja sezonowa dokucza często w pewnych porach roku. Pacjenci uskarżają się na apatię oraz uczucie ogólnego rozbicia. Równie często towarzyszą symptomy określane jako brak energii co powoduje obniżenie aktywności, niechęć do wstania z łóżka. Wskazywane są także kłopoty z apetytem oraz dużo innych objawów. Pacjenci skarżą się na występujące uczucie pustki. Często obserwuje się także obniżoną aktywność oraz brak inicjatywy.

Jak walczyć z tą przypadłością?

Depresji nie wolno lekceważyć. Część specjalistów zaleca rozpoczęcie leczenia światłem, którego zbyt mała ilość jest powodem choroby. Nie można jednak ograniczać się wyłącznie do wymienionej formy leczenia. Ratunku szukać należy u specjalistów. Gdzie mogą szukać pomocy osoby, które obserwują u siebie oznaki depresji sezonowej? Odpowiedź jest prosta. Z pomocą przyjdzie poradnia psychologiczna. Bardzo istotne jest rozpoczęcie dokładnej diagnozy stanu chorego. U wielu osób konieczne jest rozpoczęcie leczenia specjalistycznego, często także farmakologicznego.