Dlaczego pary odkładają decyzję o dziecku na później

Późne macierzyństwo to dzisiaj żadna sensacja. Znaczna ilość osób wstrzymuje decyzję na później niż nasze matki bądź babcie. Skąd taka zmiana?

Dziecko? Być może później

Dziecko później - Mvsystem.plMówiąc o późnym macierzyństwie należy mieć na myśli rodziców, którzy podejmują decyzję o pierwszym dziecku znacznie później niż jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie uważa się, że termin późnego macierzyństwa dotyczy matek, które skończyły przynajmniej 35 rok życia. Sporo osób zastanawia się czy późne rodzicielstwo jest bezpieczne? Wszystko zależy od tego, jakie czynniki bierzemy pod uwagę. O późnym macierzyństwie mówi się także jako o dojrzałym. Pary podejmując decyzję o dziecku dokładnie wiedzą, czego oczekują, a ich decyzja jest w pełni przemyślana. Dlaczego ludzie coraz później godzą się na pierwszego potomka? Sondaże wskazują, że przesunięcie progu wieku wynika z chęci zapewnienia stabilnej pozycji materialnej. Pary zanim podejmą decyzję o dziecku, chcą zabezpieczyć nie tylko dzieci, ale także również swoją.

Plusy późnego rodzicielstwa?

Wiele osób wskazuje dużo zalet późnego macierzyństwa. Wśród atutów najczęściej podawana jest dojrzałość emocjonalna, stabilizacja finansowa oraz zabezpieczenie materialną. Wszystkie te rzeczy są najwyższej wagi, gdyż pozwalają zająć wychowaniem dziecka się. Starsi rodzice bardziej angażują się w proces wychowania.

Minusy późnego rodzicielstwa

Dojrzałe rodzicielstwo to jednak nie tylko atuty, gdyż wiąże się ono także z licznymi problemami. Duże znaczenie mają tu kwestie związane z biologicznym cyklem rozwoju człowieka. Im kobieta jest starsza, tym wyższe ryzyko komplikacji. Starając się o dziecko późno, należy mieć świadomość, że wraz z dojrzewaniem podnosi się ryzyko komplikacji. Nawet utrzymanie ciąży może stanowić nie lada problem. Wzrasta również ryzyko innych komplikacji, takich jak: cukrzyca ciążowa, nadciśnienie, martwe urodzenia, przedwczesny poród. U kobiet po 40 roku życia wydatnie wzrasta prawdopodobieństwo poważnych wad wrodzonych płodu, w tym zespołu Downa, problemów z sercem i innych.