Wizyta kominiarza. Rutynowy przegląd instalacji

Widok kominiarza powoduje, że sporo osób łapie się za guzik. Skąd taka reakcja? Otóż wiąże się to z przesądem, że kominiarz przynosi szczęście. Zostawiając dywagacje na temat przesądów, należy pamiętać, że zawód kominiarza jest bardzo potrzebny, a od jego pracy może zależeć zdrowie i życie niejednej osoby.

Kominiarz - Mvsystem.plJakie zadania obejmują kominiarza?

Do podstawowych zadań kominiarza należy przegląd układów kominowych dymowych, spalinowych, a także wentylacyjnych, a także ich czyszczenie. Zawód kominiarza, jest zawodem rzemieślniczym. W związku z tym, można wyróżnić szczególną hierarchię zawodową w tymże fachu. Na górze hierarchii stoi mistrz, następnie czeladnik, a na samym końcu jest uczeń- pomocnik. Uzyskanie zawodu kominiarza nie jest takie proste, trzeba bowiem ukończyć odpowiednią szkołę lub wystarczająco długo pracować na stanowisku pomocnika. W obu wariantach należy następnie zdać egzamin czeladniczy, potwierdzający kwalifikacje.

Co gwarantuje bezpieczeństwo?

Odwiedziny kominiarza to nie tylko wymysł i przesada. Poza prawnym obowiązkiem realizowania przeglądu instalacji kominiarskich jest to także działanie szczególnie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców budynku. Sprawnie działający układ kominowy gwarantuje poprawną cyrkulację powietrza. Związki szkodliwe dla zdrowia ludzi są usuwane. Jeżeli układ kominowy nie będzie sprawny, wówczas nie ma możliwości prawidłowego odprowadzania szkodliwych czynników, przez co może dojść do tragedii. Od skuteczności całego układu zależy wiele, dlatego warto dobrze i regularnie wykonywać kontrole, a także powierzać je prawdziwym fachowcom.

Jak często?

Zgodnie z ustawą, przegląd układu kominowego musi być wykonywana co najmniej raz do roku. Jednak należy pamiętać, że sprawdzenie przewodów kominowych to jedno, natomiast również ważną kwestią jest ich odpowiednia konserwacja.