Kryzys w związku? Czy udać się po pomoc do specjalisty?

Związek dwojga osób nigdy nie jest łatwy. Dwie osoby, o różnych charakterach mieszkając pod jednym dachem muszą potrafić się porozumieć. A nie jest to banalne. Co zrobić, żeby znaleźć kompromis?

Rozmowa i zrozumienie?

Kryzys w związku - Mvsystem.plWielu specjaliści wskazują, że podstawą wszelkiego dogadania jest rozmowa z partnerem. Jednak żeby dojść do porozumienia obie strony muszą wykazać chęć wypracowania kompromisu. Często zdarza się tak, że uczuciowe zaangażowanie komplikuje całą sytuację. Małżonkowie nie zawsze potrafią bez pomocy innych osób dojść do porozumienia. Nieugiętość powodują zaostrzenie waśni. Praktyka pokazuje, że gdy dochodzi do kryzysu w związku wówczas szanse na porozumienie bardzo maleją. Wiele prób rozmowy kończy się awanturą. Taka sytuacja komplikuje możliwość dogadania się. Wtedy życie we dwoje staje się trudne. Gdy każda rozmowa kończy się awanturą, partnerzy przestają się do siebie odzywać, mijają się, traktują jak powietrze. Problemy pozostają niewyjaśnione. Wzajemne oskarżenia wywołują irytację, a nawarstwianie złych emocji może doprowadzić do pojawienia się agresji słownej lub także fizycznej.

Pomoc u specjalisty?

Komplikująca się sytuacja skłania część osób do tego aby szukać pomocy u specjalisty. Gabinet psychologiczny to miejsce, gdzie pracują osoby specjalizujące się w pomocy w ciężkich chwilach. Psycholog posiada odpowiednią wiedzę oraz kompetencje, dzięki którym może pomóc dojść do porozumienia. Psycholodzy wskazują, że to nic złego korzystać z ich pomocy, a im szybciej podjęta zostanie decyzja o szukaniu pomocy, tym prościej będzie rozwikłać kłopoty zanim się one skumulują. Coraz więcej osób ma problem z umiejętnością rozmowy, szczególnie jeśli rozmowy dotyczą uczuć, a to powoduje, że komunikacja jest utrudniona. To właśnie w takich sytuacjach polecana jest terapia dla par, podczas której dorośli nabywają umiejętności aby wyrażać i nazywać swoje uczucia. Dlatego nie warto czekać, aż problemy urosną do wielkości góry, tylko szukać pomocy na wczesnym etapie.