Nauka języków obcych dla dzieci. Od kiedy rozpocząć?

Dużo rodziców zastanawia się kiedy ich dziecko może rozpocząć naukę języków? Wiele zależy od tego, w jaki sposób chcemy nasze dziecko “uczyć”.

Nauka języków obcych dla dzieci - Mvsystem.plNauka języków, a przy tym zabawa

Nie od dziś wiadomo, że najważniejszą działalnością podejmowaną przez dzieci jest zabawa. Dzieci są wręcz stworzone do tego żeby się bawić. Nie bez powodu w przedszkolach, wszelkie zajęcia organizowane są w formie zabawy, a przedszkolaki uczą się jakby przez przypadek. Nauka, przyswojona wiedza i umiejętności są w pewnym sensie “efektem ubocznym” zabawy. Nie inaczej wygląda sprawa nauki języków obcych. Nie można wskazać minimalnego wieku, który musi osiągnąć maluch, aby rozpocząć naukę. To, czy dziecko będzie gotowe i nauka przyniesie pożądany skutek zależy głównie od tego czy metody nauczania będą dostosowane do wieku dziecka. Im młodsze dzieci, to i metody pracy z nimi będą inne.

Środowisko do nauki w sposób naturalny

Szczególny wydźwięk pytania kiedy można zacząć naukę języka z dzieckiem odnosi się do tzw. dzieci dwujęzycznych. Dzieci te od początku wychowywane są w środowisku dwujęzycznym. Jest to częste zjawisko głównie w domach, gdzie stykają się różne narodowości. Wówczas rodzice posługują się dwoma językami. W takim układzie dziecko od samego początku osłuchuje się z wieloma językami, przez co uczy się ich w sposób naturalny. Takie okoliczności udowadniają, że nie ma minimalnego wieku, od którego można rozpocząć naukę języków z dziećmi. Istotniejszym zagadnieniem jest to jak nasze dziecko będzie się uczyć. Jeśli forma będzie odpowiednia, dopasowana do wieku, wówczas maluch sprawnie nauczy się nawet języka obcego.