Ogród w zimę. Jak przygotować go w nadchodzące mrozy?

Ogród dla wielu ludzi jest miejscem wymarzonym. Funkcje ogrodów zmieniły się w ostatnich latach. Nie jest to już wyłącznie miejsce, w którym uprawiane są warzywa. Coraz częściej do aranżacji ogrodu przywiązujemy bardzo dużą wagę, dobierając nie tylko wyjątkową roślinność, ale także meble ogrodowe. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że ogród jest miejscem wyjątkowym, w którym czujemy się tak samo dobrze jak w domu.

Ochrona roślin

Ogród w zimę - Mvsystem.plDużo roślin, które rosną w naszych ogrodach całkiem dobrze znosi warunki zimowe. Wyjątkowej ochrony wymagają te rośliny, dla których naturalnym środowiskiem jest klimat nieco cieplejszy. Takie rośliny mogą nie przeżyć nawet niewielkich mrozów. Również rośliny młode, jakie zostały posadzone jesienią, mogą mieć problem z przeżyciem pierwszej zimy. W tym drugim przypadku chodzi o to, że młode rośliny nie zdążyły jeszcze wykształcić dużego układu korzeni, przez co są znaczniej narażone na gruntowe przymrozki. Główną zasadą jest dostarczenie roślinom w okresie jesiennym dużej ilości wody, którą będą mogły zmagazynować na ciężki zimowy czas. Działanie to szczególnie ważne jest dla roślin zimozielonych. Gatunki te należy podlewać także zimą, ponieważ intensywnie świecące zimowe słońce może przysporzyć jeszcze więcej szkód niż mróz. Jesienią wiele roślin w naszym ogrodzie należy okryć. Jednak działanie to należy zrealizować dopiero wtedy gdy temperatura na zewnątrz jest mniejsza niż 5 stopni Celsjusza. Nie należy przykrywać roślin i krzewów wcześniej, ponieważ wyższa temperatura powietrza sprawi, że przykryte rośliny będą gnić. Rośliny nie mają wówczas szans na przeżycie do wiosny, szczególnie, że wśród zbyt wcześnie okrytych roślin są doskonałe warunki do tego żeby w okryciu znalazły kryjówkę różne gryzonie.

Ochrona pni

Gdy posiadamy drzewa o korze gładkiej i ciemnej, trzeba pamiętać, że jest ona narażona na pękanie. Słońce, a następnie mróz działają bardzo niekorzystnie na kondycję drzewa. Pęknięcia są idealną pożywką dla bakterii i grzybów, które wywołują liczne choroby. Dlatego pamiętać o zabezpieczeniu konarów np. wapnem ogrodniczym, albo matą słomianą lub włókniną.