Jaka jest optymalna temperatura w pokoju do spania?

Sen to doskonały sposób na wypoczynek organizmu. Jednak żeby organizm mógł się całkowicie zregenerować trzeba zadbać o prawidłowe warunki.

W jakich warunkach organizm najlepiej odpoczywa?

Optymalna temperatura w pokoju - Mvsystem.plZdrowy sen jest to stan, w którym człowiek może prawidłowo się zregenerować. Aby było to możliwe, trzeba respektować określone normy. Wśród najważniejszych wymienia się optymalną temperaturę w pokoju, w którym śpimy. Organizm odpoczywa najlepiej jeżeli temperatura jest nieco niższa. I nie chodzi tu tylko o komfort osoby. Zimniejsze otoczenie jest sprzyjające dla zdrowia.

Zbyteczne ciepło to wróg

Gdy na zewnątrz nastaje pora jesienna bądź zimowa wiele ludzi decyduje się wyciągnięciu cieplejszej kołdry lub pledu, a często również ciepłej piżamy. Takie okoliczności nie sprzyjają naszemu organizmowi. Sprawiają, że w ciągu dnia możemy czuć się ospali. Gdy temperatura w pokoju przekracza 21 stopni wówczas organizm nie ma możliwości dobrze odnawiać sił. Wysoka temperatura w otoczeniu blokuje wytwarzanie melatoniny oraz kortyzolu, co może wywoływać zmniejszenie łaknienia. Spanie w złych warunkach wpływa także problemy o tle zaburzeń depresyjnych.

Właściwe warunki do spania

Oczekiwana temperatura do regeneracji powinna wahać się w granicach od 15 do 19 stopni. Z jakiego powodu? W niższej temperaturze ciało człowieka lepiej odpoczywa. Nie są uruchamiane procesy termoregulacji. Ponadto gdy okryjemy się zbyt dużą ilością narzut możliwość ruchów zostaje mocno ograniczona. Wtedy organizm nie regeneruje się należycie. Obniżona temperatura pozwala rano obudzić się.