Zakładanie działalności gospodarczej – co i jak?

Zakładanie działalności gospodarczej jest doskonałym rozwiązaniem dla wielu osób. Posiada ona wiele zalet, ale należy pamiętać, że na przedsiębiorcy spoczywa również wiele obowiązków.

Zakładanie działalności gospodarczej - Mvsystem.plJak rozpocząć swój własny biznes?

Zanim założymy własną firmę musimy zastanowić się czym miałaby się ona zajmować? Fundamentem będzie tu nasz pomysł na biznes. Ważne jest żeby mieć świadomość w jakiej branży chcemy działać, a także do jakiej grupy odbiorców skierowane będą działania realizowane przez naszą firmę. Gdy wiemy już co chcemy robić i w jaki sposób, wówczas można rozpocząć formalności konieczne do rozpoczęcia własnej firmy. To już na wstępie będzie niezbędna fachowa wiedza, m. in. z zakresu opodatkowania, formy działalności gospodarczej itp.

Formalności krok po kroku

Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie firmy w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. W tym celu trzeba złożyć specjalny wniosek CEIDG-1. Aktualnie istnienie kilka możliwości złożenia druku. Tradycyjna forma- złożenie osobiście w urzędzie gminy lub miasta. Można także wysłać druk listem poleconym, o ile jest on potwierdzony notarialni. Z pomocą przychodzą także nowe technologie, gdyż druk można złożyć elektronicznie. W tym przypadku dopuszcza się dwie formy: używając bezpiecznego podpisu kwalifikowanego bądź z wykorzystaniem konta e-PUAP. Następnie trzeba zadbać o to, by nasza działalność uzyskała numer NIP oraz REGON. Są one potrzebne dla urzędów, ponieważ nadają naszej działalności indywidualny charakter. Urzędy, takie jak Urząd Skarbowy czy ZUS rozróżniają naszą firmę właśnie dzięki podanym numerom. Następnym krokiem jest wybór sposobu opodatkowania. Tutaj przedsiębiorca ma 4 możliwości: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt a także karta podatkowa. Metoda wybierana jest często w oparciu o przepisy szczegółowe. Gdy wymienione etapy są już za nami wówczas może zacząć właściwą działalność.